کدخبر : 2092
چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۹:۰۱
فاقددیدگاه

هنوز برای قضاوت درباره سریال پرستاران زود است

قائم مقام سازمان نظام پرستاری : آنچه محرز است به‌نظر من دلخوری از تبعیضی است که همواره سیستم پرستاری را رنج داده و می‌دهد؛ این تبعیض بسیار آزاردهنده است و از سویی دیگر هم عدم‌اعتمادی که جامعه پرستاری به وزارت بهداشت دارد سبب شده خیلی زودتر قضاوت‌ها شکل بگیرد. وی‌ افزود: اگر واکنشی هم از سوی جامعه پرستاران وجود دارد به‌دلیل این است که شما در هیچ‌کجای دنیا جز ایران کشوری را پیدا نمی‌کنید که اختلاف دریافتی بین پرستاران و پزشکانش تا این حد ناعادلانه باشد.

به گزارش پرستاری نیوز به نقل از همشهری:
«امضاجمع‌کردن علیه وزارتخانه، اختلاف انداختن بین پرستار و پزشکه»، «کارانه من بعد از طرح تحول دو‌برابر شده»، «اصلا تو چه کار داری به حقوق پزشک‌ها، باید بگیم حقوق پرستارها کمه» و… اینها تنها بخشی از دیالوگ‌های ۲پرستار در سریال پرستاران بود که در همان ابتدای راه پخش این سریال، باعث اعتراض بخشی از کادر درمان شده است.
به گزارش همشهری، پرستاران و تشکل‌های صنفی آنها که از ۲‌ماه قبل به‌دنبال برگزاری تجمعی روبه‌روی وزارت بهداشت بودند و به‌دلیل رخ دادن فاجعه پلاسکو، تجمع خود را به آینده موکول کردند، بار دیگر نسبت به تبعیض بین پرستاران و پزشکان واکنش نشان دادند. البته اعتراضات پرستاران از حدود ۲ ماه پیش آغاز شده بود و در مراسم روز پرستار نیز که اواسط بهمن ماه برگزار شد، به اوج خود رسید و حالا سریال پرستاران دستاویز مجددی برای پیگیری حقوق صنفی پرستاران شد.۲نفر از بازیگران این سریال که در نقش پرستار ظاهر شده‌اند درباره طرح تحول سلامت و کمرنگ شدن نقش پرستاران در آن صحبت کردند. یکی از کاراکترها نقش پرستار ناراضی را بازی کرد و دیگری نیز به سؤالات او درباره حقوق چندمیلیونی پزشکان و اعتراض پزشکان به آن پاسخ داد.

اعتراض مجدد پرستاران
اگرچه دیالوگ‌های رد و بدل شده در فیلم تاحدی منطقی به‌نظر می‌رسید اما پرستاران به این موضوع واکنش نشان دادند و در فاصله چندساعت از پخش این سریال که شامگاه دوشنبه پخش شد، گروه‌های تلگرامی بر ضد‌این برنامه درست شد. با این‌حال سازمان نظام پرستاری و مسئولان خانه پرستار که مدافع حقوق صنفی پرستاران هستند می‌گویند که فعلا قرار نیست واکنشی نشان بدهند.

محمد شریفی‌مقدم، قائم‌مقام سازمان نظام پرستاری و دبیرکل خانه پرستار با بیان اینکه هنوز برای قضاوت درباره این سریال زود است، گفت: البته در سال‌های گذشته نیز چند سریال تلویزیونی و فیلم‌هایی چون شوکران با اعتراض‌هایی روبه‌رو شد که به‌نظر ما بجا هم بود اما هم‌اکنون بنا نداریم اعتراض رسمی کنیم و منتظر هستیم تا ببینیم هدف از ساخت چنین سریالی چیست. وی با بیان اینکه امیدواریم مسیری که انتخاب شده است در راه خدمت به جامعه پزشکی و رفع کدورت‌ها باشد نه اهداف شخصی افزود: نمی‌خواهیم با قضاوت عجولانه این موضوع در اذهان عمومی ایجاد شود که پرستارها همیشه معترض هستند.

قائم‌مقام سازمان نظام پرستاری همچنین گفت: به هر حال انتقاد می‌تواند هم سازنده باشد و هم سرکوبگر اما نظر ما این است که از روشی استفاده شود که جامعه پزشکی را کمتر دچار بحران کند چون این جامعه مستقیما با مردم سرو کار دارد و می‌تواند در اذهان عمومی نیز تأثیر‌گذار باشد.

پرستاران به وزارت بهداشت اعتماد ندارند
شریفی مقدم در بخش دیگری از سخنان خود گفت: آنچه محرز است به‌نظر من دلخوری از تبعیضی است که همواره سیستم پرستاری را رنج داده و می‌دهد؛ این تبعیض بسیار آزاردهنده است و از سویی دیگر هم عدم‌اعتمادی که جامعه پرستاری به وزارت بهداشت دارد سبب شده خیلی زودتر قضاوت‌ها شکل بگیرد. وی‌ افزود: اگر واکنشی هم از سوی جامعه پرستاران وجود دارد به‌دلیل این است که شما در هیچ‌کجای دنیا جز ایران کشوری را پیدا نمی‌کنید که اختلاف دریافتی بین پرستاران و پزشکانش تا این حد ناعادلانه باشد.

دبیرکل خانه پرستار در پایان با اشاره به اینکه سؤال جامعه پرستاری از سازندگان این مجموعه تلویزیونی، این است که مشاور و کارشناس پرستاری شما در ساخت این فیلم چه‌کسی بوده‌است، گفت: قرار است چه چهره‌ای از پرستار را ترسیم کنید؟ آیا تصویری که در دومین شب از پخش سریال و مقایسه درآمد پرستار با یک پزشک متخصص انجام داده‌اید، منصفانه است؟

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما