کدخبر : 1750
سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۱
فاقددیدگاه

معرفی دانشکده ی پرستاری و مامایی تبریز

دانشکده پرستاری ومامائی تبریز در سال ۱۲۹۵ شمسی با عنوان آموزشگاه علمی پرستاری وابسته به بیمارستان میسیون آمریکایی تأسیس گردید و تا ۱۳۴۹ به فعالیت خود ادامه داد.

دانشکده پرستاری ومامائی تبریز در سال ۱۲۹۵ شمسی با عنوان آموزشگاه علمی پرستاری وابسته به بیمارستان میسیون آمریکایی تأسیس گردید و تا ۱۳۴۹ به فعالیت خود ادامه داد. درهمان سال آموزشگاه مزبور در دانشگاه تبریز ادغام می­گردد. در سال ۱۳۴۴ آموزش رشته مامایی در دانشکده پزشکی دانشگاه تبریز شروع گردید که بعدها تبدیل به آموزش رشته پرستار- ماما شد. در سال ۱۳۴۷ آموزشگاه عالی پرستاری با پذیرش دانشجو در رشته پرستاری در محلی جدا از دانشکده پزشکی به فعالیت خود ادامه داد و در سال ۱۳۵۵ نظام واحدی جایگزین نظام قبلی گردید. ازسال ۱۳۶۲ آموزشگاه عالی پرستاری به محل جدید منتقل و تحت عنوان «آموزشکده و دانشکده پرستاری و مامایی» فعالیت نمود. پذیرش دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی پیوسته با نظام آموزشی جدید از همان سال انجام گرفت.

در سال ۱۳۶۵ رشته «اتاق عمل» از دانشکده پزشکی منفک و به آموزشکده جدید منتقل گردید. دانشجویان و کادر آموزشی آموزشگاه «مجتمع رازی» نیز همزمان با جدا شدن رشته های علوم پزشکی از دانشگاه تبریز و تأسیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز به این مرکز منتقل گردیدند و دانشکده پرستاری و مامایی تشکیل یافت. این دانشکده اولین دانشکده ­ای است که توانست دوره PhD پرستاری را در سال ۱۳۷۴ در ایران راه ­اندازی نماید. از مهر ۱۳۹۳ پذیرش دانشجو در رشته کارشناسی ارشد مشاوره در مامایی شروع شده و ۴ گرایش رشته کارشناسی ارشد پرستاری داخلی جراحی، پرستاری کودکان، روانپرستاری، پرستاری بهداشت جامعه به ۴ رشته تبدیل شدند.

در حال حاضر این دانشکده دارای ۶۵۰ دانشجوی کارشناسی در سه رشته (پرستاری، مامایی و اطاق عمل)، ۲۴۲ دانشجوی کارشناسی ارشد (باضافه ۵۶ دانشجوی ورودی ۹۲ و ۹۳ واحد ارس) در ۷ رشته ۵ رشته مرتبط با پرستاری (پرستاری داخلی جراحی، پرستاری کودکان، روانپرستاری، پرستاری بهداشت جامعه، پرستاری نوزادان ویژه) و دو رشته مرتبط با مامایی (رشته مامایی با چهار گرایش آموزش مامایی، بهداشت باروری، مامایی جامعه­ نگر و مدیریت؛ و رشته جدید مشاوره در مامایی با پذیرش دانشجو از سال ۱۳۹۳) و ۲۸ دانشجو در مقطع دکترای تخصصی پرستاری می­باشد.

امکانات دانشکده

این دانشکده از نظر امکانات ساختمانی دارای چهار تالار برای اجرای مراسم­ های مختلف (تالار ۴۵۰ نفری علّامه طباطبایی، تالار ۱۰۵ نفری تشریح، تالار یک و دو ۱۲۰ نفری) یک سالن کنفرانس ۳۵ نفری، ۱۲ کلاس درسی (۴ کلاس بالای ۵۰ نفری، ۴ کلاس ۳۶-۴۰ نفری و ۴ کلاس ۱۶-۲۰ نفری)، دو آزمایشگاه (بیوشیمی و میکروب­ شناسی)، پنج سالن پراتیک، یک سالن لابراتوار زبان­های خارجی با تجهیزات مربوطه، چهار اطاق دانشجویان PhD مجهز به کامپیوتر اختصاصی برای هر دانشجو، سه سایت رایانه (سایت دانشجویان کارشناسی با ۳۰ کامپیوتر، سایت دانشجویان ارشد با ۱۸ کامپیوتر و کلاس IT با ۱۷ کامپیوتر) و سالن کتابخانه با ۱۹۴۲۰ جلد (۴۸۵۵ عنوان) کتاب فارسی و ۵۵۸۰ جلد (۳۷۹۰ عنوان) کتاب انگلیسی و ۴۰۳ جلد پایاننامه دانشجویان کارشناسی ارشد یا PhD میباشد.

گروه های آموزشی

گروه مامائی

گروه­ های پرستاری

داخلی- جراحی و اتاق عمل

کودکان

بهداشت جامعه

روان پرستاری

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما