کدخبر : 2183
یکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۷
فاقددیدگاه

یک چهارم ایرانی ها دارای علائم اضطراب هستند

دبیرعلمی هفتمین همایش سالانه سلامت روان و رسانه با اشاره به افزایش اضطراب درایران طی ۱۵ سال گذشته،گفت:تعداد ایرانی های دارای علائم اضطراب طی این مدت از ۲۰٫۱ درصد به ۲۵٫۶۱ درصد رسیده است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، دکتر احمد علی نوربالا روز یکشنبه درمراسم افتتاحیه هفتمین همایش سالانه سلامت روان و رسانه افزود:اختلال افسردگی نیز در کشور از ۳٫۴ درصد در سال ۸۰ به ۱۲٫۷ درصد در سال ۹۰ رسیده است.

نوربالا به رشد افسردگی در تهران اشاره کرد و گفت:اختلال روانی در تهران از سال ۷۸ تا سال ۹۰ افزایش یافته و از ۲۱٫۵درصد به ۳۹٫۶۹ درصد رسید اما از سال ۹۰ تا سال ۹۳ روند کاهش داشته و در سال ۹۳ به ۲۰٫۳ درصد رسیده است.

وی به استان هایی که شاخص سلامت روان در ۱۵ سال گذشته در آنها کاهش یافته است، اشاره کرد و گفت: استان های مرکزی، اصفهان، یزد، لرستان، تهران، ایلام، خراسان رضوی، زنجان، کردستان و کرمانشاه شاهد کاهش شاخص سلامت روان در آنها هستیم.
دبیرعلمی هفتمین همایش سالانه سلامت روان و رسانه بیان کرد که شاخص سلامت روان در استان های گلستان،چهارمحال بختیاری و قم افزایش داشته و این استان ها وضعیت بهتری داشته اند.

نوربالا ادامه داد که در سال ۷۸ استان یزد به عنوان بهترین استان و چهار محال بختیاری به عنوان بدترین استان از لحاظ سلامت روان بودند که سال ۹۳ گلستان به عنوان بهترین و همدان به عنوان بدترین استان معرفی شده است.
وی به صرف بودجه سلامت به موضوعات بهداشت روان اشاره کرد وگفت: درحال حاضر ۳ درصد بودجه سلامت در اغلب کشورهای دنیا صرف موضوعات بهداشت روان می شود که در ایران همه به این مقدار است.
نوربالا ادامه با اشاره به اینکه این مقدار بودجه بهداشت و سلامت روان برای کشور ما بسیار کم است، بیان کرد: این درصد در کشور باید به مراتب بیشتر شود تا شاهد کاهش اختلالات روانی باشیم.
وی اظهار امیدواری کرد که با عزم جدی، ملی و تلاش همگانی شاهد ارتقا سلامت روان در کشور باشیم که در این زمینه رسانه ها و صاحب نظران نقش مهمی برعهده دارند.
نوربالا به افزایش اضطراب و افسردگی در دنیا اشاره کرد و گفت: در سال ۱۹۹۰میلادی تعداد مبتلایان به اضطراب و افسردگی ۴۱۶ میلیون نفر بودند که این تعداد در سال ۲۰۱۳ به ۶۱۵ میلون نفر رسیده و این روند کماکان در حال افزایش است.

** پژوهش های تحقیقاتی در زمینه سلامت روان در دان کشور باید افزایش یابد
رییس هفتمین همایش سالانه سلامت روان و رسانه گفت: پژوهش های تحقیقاتی گسترده ای در زمینه سلامت روان رو به افزایش است. هرچند فعالیت هایی در سطح ملی آغاز شده اما قابل مقایسه با پژوهش های جهانی نیست و این تعداد باید افزایش یابد.

دکتر مصطفی معین ادامه داد:انگ زدایی، ژنتیک، نقش عوامل محیطی و اجتماعی در سلامت روان و اقدامات لازم برای مراقبت های اولیه و پیشگیری از این بیماری از جمله موضوعاتی است که در دنیا در مورد آنها تحقیق و پژوهش شده است.
وی بر لزوم اهتمام جدی به ارتقا سلامت روان در جامعه تاکید کرد و گفت: جدی نگرفتن این موضوع از سوی مردم و مسئولان، می تواند مشکلات و آسیب هایی برای جامعه به همراه داشته باشد.

معین به پیامدهای نامطلوب بهداشتی و اجتماعی، نبود سواد سلامت در جامعه اشاره کرد و گفت: شیوع بیماری های مزمن، بهره گیری کمتر از خدمات بهداشتی، درمانی ، افزایش هزینه ها و بار مالی و افزایش مرگ و میر زودرس از جمله پیامدهای نامطلوب این موضوع است.
وی به نقش رسانه ها در ارتقا سلامت روان اشاره کرد و گفت: رسانه ها نقش موثرس در ارتقا اخلاق حرفه ای و سلامت روان دارند و بیش از از گذشته به این موضوعات می پزدازند.
سازمان جهانی بهداشت همه ساله به مناسبت روز جهانی بهداشت (۸ آوریل مصادف با ۱۸ فروردین) با هدف افزایش توجه و آگاهی عموم مردم و تمرکز اقدامات و فعالیت ها، یکی از موضوعات مبتلابه جوامع را انتخاب می کند. شعار سال ۲۰۱۷ میلادی را افسردگی انتخاب کرده که نشان دهنده اهمیت این موضوع است.
هفتمین همایش سالانه سلامت روان و رسانه با حضور جمعی از روان پزشکان از امروز ۸ اسفند ماه در موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ایران آغاز به کار کرد و فردا به کار خود پایان می دهد.

تظاهرات روان شناختی بیماری ها قلب و عروق، اهمیت اختلالات روان تنی در طب داخلی، تظاهرات روان شناختی در بیماری های کودکان، اهمیت اختلالات روان تنی در کودکان و زنان و نقش رسانه ها در آگاهی بخشی در مورد اختلالات روان تنی از جمله موضوعاتی است که در این همایش ارایه می شود.
سلامت و روان بیماری های جسمی، رسانه ها و سواد سلامت روان از جمله پنل های تخصصی است که در هفتمین همایش سالانه سلامت روان و رسانه ارایه خواهد شد.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما