کدخبر : 1477
دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۲:۳۳
۸ دیدگاه
رئیس نظام پرستاری ساری؛

انتقاد نسبت به تربیت نیروی کمک پرستاری

از قدیم گروهی بودند با عنوان بهیار و کمک بهیار و خدماتی که ارائه می دادند بسیار خدمات مناسب و کمک خوبی برای پرستاران بودند و همانطور که پزشکان ما نیاز به کمک داشتند

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری شهرستان ساری، نسبت به تربیت نیروی کمک پرستاری برای ورود به بیمارستان ها بدون توافق با سازمان نظام پرستاری، انتقاد کرد.
محمدرضا فرخی اظهار داشت: از قدیم گروهی بودند با عنوان بهیار و کمک بهیار و خدماتی که ارائه می دادند بسیار خدمات مناسب و کمک خوبی برای پرستاران بودند و همانطور که پزشکان ما نیاز به کمک داشتند پرستاران نیز در این زمینه نیاز به کمک داشتند ولی متاسفانه اخیرا آمده اند و این اسم کمک بهیار را به «کمک پرستار» تغییر داده اند و جالب است که برای همه پرستاران این مطرح است که اگه بخواهد کمک پرستاری وجود داشته باشد من پرستار هم باید «کمک پزشک»بشوم.
وی ادامه داد: در حال حاضر آموزش هایی که به کمک پرستاران داده می شود شرح وظایفشان درست شبیه شرح وظایف کمک بهیار است با این تفاوت که چند بند اضافه کرده اند و اولین بند که اضافه شده تزریق انسولین است در صورتی که انسولین را خود بیمار به خودش تزریق می کند.
فرخی گفت: هنوز در بحث کمک پرستار سازمان نظام پرستاری با وزارت بهداشت کنار نیامده و متاسفانه بعضی استانها این آموزش را انجام می دهند اما استان ما به همت دانشگاه این طرح را کنسل کرده است.
وی افزود: حدود ۵ هزار کمک بهیار آموزش دیده داریم که بیکار هستند و با این وضعیت چطور وزارت بهداشت موافقت کرده که گروهی درست کند با نام کمک پرستار با دریافت هزینه ای حدود ۴ میلیون تومان بابت آموزش و متاسفانه آموزش هایی هم که به این افراد با نام کمک پرستار می دهند این است که شما پرستار می شوید و شرح وظایف پرستاران را به آنها آموزش می دهند .
رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری شهرستان ساری اظهار داشت: این طرحی است که اصلا کارشناسی نشده و الان هم با کمال صداقت می گوییم اگر چنین عنوانی با نام کمک پرستاری بخواهد وجود داشته باشد بنده و همکاران من هم باید کمک پزشک بشوند.
فرخی ادامه داد: این افراد که به سمت جذب کمک پرستاری آمدند بیشتر خواهان ارتقای اسمی هستند تا شغلی، ارتقای شغلی را همان کمک بهیارانی بودند که کنار ما کار می کردند و شرح وظایف خاصی مثل حمل بیماران، نظافت بیمار و تعویض ملافه ها بود و الان نیروی خدماتی به عنوان کمک بهیار نداریم و اگر قرار باشد با این اسم بیایند ما مشکلی نداریم و اگر قرار است کمک پرستار باشد همه بیمارستان ها باید داشته باشند، و این اصلا درست نیست و سازمان نظام پرستاری نباید زیر بار کمک پرستاری که وزارت بهداشت طراحی کرده است، برود.
مرجع : نظام پرستاری

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
نظرات بازدید کنندگان
  1. من یه پرستار بخش ویژه هستم و با اسم کمک پرستار و شرح آموزش اونها کاملآ مخالفم.این رده تهدید بزرگی برای سلامت مردم و بیماران هستند.امیدوارم مسئولین خود را جایگزین بیماران کنند تا با توجه به اینکه مسئولین سازمان نظام پرستاری مشکلات در پیش رو یک ساله فریاد میزنند،پی به این معضل ببرند و سلامت مردم را فدای منافع مالی خود نکنند.

  2. من کارشناس ارشد پرستاری هستم وبانام کمک پرستاری وشرح وظایفی خارج از شرح وظایف کمک بهیاری که همان کارهای اولیه وبر زمین مانده بیماران میباشد به دلیل به خطر انداختن سلامت مردم کاملا مخالف هستم.ایا مسولین حاضرندکه مراقبت از بیمار خود را به این افراد بسپارند ؟اول یک سوزن به خود بزنیم سپس یک جوالدوز به مردم!!!!!!!!!!!!!!

  3. خیلی بد شده تمام کمک پرستارها شرح وظایف خودشون رو نمیدونن بارها دیدم ک ب منزل بیماران میروند برایشان دارو تزریق میکنند تعویض پانسمان گذاشتن فولی و لوله ی معده و هزینه های زیادی هم دریافت میکنند حتی کارت نیز چاپ میکنند واقعا بیماران گناه دارند گذشته از وجدان واقعا چه جسارت و جراتی دارند برای جان مردم هیچ ارزشی قاعل نیستن مسولین باید یک فکری برای این معضل بکنن

  4. جعل عنوان بهیار که فردی است سه سال قبل از اخذ. دیپلنم درس خوانده و دوره دیده و دیپلم بهیاری اخذ کروه با کسی که با هر دیپلمی که از قبل داشته و به زور پول یک دوره ی مهارتی دیده اصلا صحیح نیست. این افراد اگر برلی امور اولیه ی بیماران آموزش دیده اند پس کمک بهیار هستند .

  5. مخالف هستم باعث پایین آمدن شان و جایگاه پرستاران تخصیل کرده میشه

  6. من خودم یه کمک پرستارم اما بشدت بااین طرح مخالفم وبنظرم همه کسای که مث من واردش شدن خرجش کردن ووقت گذاشتن بزرگترین اشتباه زندگیشونو مرتکب شدن خیلی خیلی مزخرفه واقعا متاسفیم

  7. مخالفم واقعا باعث به خطر افتادن سلامت مردم می شود.

دیدگاه شما