کدخبر : 2190
دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۹:۵۸
فاقددیدگاه

یک اسکار و چند پیام

سینمای ایران بار دیگر برنده جایزه اسکار شد و هر دوی آنها نیز به نام اصغر فرهادی به ثبت رسید.

کسب چنین جوایز جهانی برای هر جامعه ای ارزشمند است و جایزه اخیر این کارگردان نیز چنین پیامدی برای جامعه ما به ارمغان خواهد آورد.
درخشش نام ایران در سطح بین المللی برای همه ما مایه مباهات و افتخار است و اگر این افتخار از طریق هنر و سینما حاصل شود از جهاتی ارزشمندتر از سایر راه ها است.
ارزشمندتر از این جنبه که ما از طریق ابزار هنر چنین پیامی به جهانیان که عقبه آن به یک اندیشه و تفکر می رسد، بهره گیری کرده ایم.
سالیان سال است که برخی جامعه ما را به ناحق طور دیگری تصور و نگاه می کنند و بدون توجه به تمدن بزرگ ایران، وصله های ناجور به چنین ملت نجیبی می بندند، اما ابزار پرقدرت هنر می تواند این دیوار نابرابری انتشار اطلاعات و اخبار و تصاویر تلویزیونی را بشکند همانطور که برخی از آثار سینمایی و غیر سینمایی این مرزبوم چنین کرده اند.
در روزهایی که از کاخ سفید پیام هایی مثل دیوارکشی، محرومیت صدور ویزا به شهروندان ۷ کشور و.. شنیده می شود سینمای ما در همین کشور پیام صلح و آرامش را به جهان داد و تاکید کرد که هرگز با خشونت، دیوارکشی و برهم زدن صلح و آرامش میانه ای ندارد.
اصغر فرهادی به همراه ترانه علیدوستی بخاطر همین موضوع از شرکت در مراسم اهدای جوایز اسکار خودداری کردند و در اصل با این حرکت، مخالفت خود را با هرگونه بی عدالتی و جنگ و خونریزی در جهان ابراز نمودند.
این کارگردان ایرانی در پیامی به این مراسم گفت: متاسفم که امشب در کنار شما نیستم، من به احترام مردم کشورم و شش کشور دیگر که با قانون غیرانسانی منع ورود مهاجران مورد بی‌احترامی واقع شدند به آمریکا نیامدم.
اصغر فرهادی افزود: تقسیم‌ بندی جهان به ما و دشمنان ما توسط سیاستمداران افراطی، باعث ترس می‌شود، ترسی که توجیهی‌ است دروغین برای خشونت‌ها و جنگ‌ها. جنگ‌هایی که مانع بزرگی بوده‌اند برای رسیدن به دموکراسی و رعایت حقوق بشر در کشورهایی که مورد تهاجم واقع شده‌اند.
کسب دومین اسکار از سوی کارگردانی ایرانی و حواشی آن چندین پیام به همراه داشته که صلح و دوستی، برخورداری از فرهنگ و هنر غنی ایران زمین و همچنین شاخص بودن هنر سینمای ایران از جمله این پیام ها است.
یکی از کارکردهای سینما می تواند صلح در جهان باشد که در زمان حاضر برخی از آثار سینمایی ما چنین خصوصیت و ویژگی ای دارند در حالی که تعدادی دیگر از آثار هنر هفتم کشور، هر سال امکان شرکت و برگزیده شدن در جشنواره های بین المللی را پیدا می کنند که همین حضور نیز می تواند پیام صلح و آرامش را به جهانیان اعلام کند.
جهانی کردن ایران از طریق هنر و سینما که یک فعالیت ارزشمند فرهنگی محسوب می شود می تواند بسیاری از مردم کشورهای خارجی را با تمدن بزرگ و همچنین فرهنگ غنی این مرز و بوم بیشتر آشنا کند.
بضاعت فرهنگی و هنری کشور ما بسیار بالا است و از این رو در همه رشته های هنری از جمله سینما می توان این ظرفیت ها و پتانسیل ها را به تصویر در آورد تا سایر ملل با این تمدن و فرهنگ آشنا شوند.
منبع:ایرنا

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما