کدخبر : 1897
جمعه ۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۹
فاقددیدگاه

کوله پشتی های سنگین و عوارض آن

به گزارش پرستاری نیوز، سندروم خروجی قفسه سینه (TOS) یکی از عوارض استفاده از کوله پشتی های سنگین است، که سبب درد در بازو، شانه و گردن می شود؛ سوزش، سوزن سوزن شدن، بی حسی در امتداد بازو ناشی از استفاده کوله پشتی سنگین است. مهرداد بهرامیان اظهارکرد: درد ناشی استفاده از کوله پشتی های […]

به گزارش پرستاری نیوز، سندروم خروجی قفسه سینه (TOS) یکی از عوارض استفاده از کوله پشتی های سنگین است، که سبب درد در بازو، شانه و گردن می شود؛ سوزش، سوزن سوزن شدن، بی حسی در امتداد بازو ناشی از استفاده کوله پشتی سنگین است.

مهرداد بهرامیان اظهارکرد: درد ناشی استفاده از کوله پشتی های سنگین زمانی بروز می کند که اعصاب یا رگ های خونی زیر گردن فشرده شود؛ این فشردگی در میان عضلات گردن، شانه و یا بین دنده اول و ترقوه می تواند اتفاق بی افتد.

وی با اعلام اینکه این بیماری در زنان شایع تر ازمردان است، گفت: افراد مبتلا به این بیماری معمولا بین۲۰ تا ۵۰ سال سن دارند.

بهرامیان درپاسخ به این سئوال که این بیماری چه زمانی بروز می کند،‌ گفت: هنگامی که عضلات اطراف شانه و قفسه سینه به اندازه کافی قوی نباشد تا استخوان ترقوه را درجای خود پشتیبانی کنند این استخوان به طرف جلو و پائین می لغزد و سبب فشرده شدن عروق و رشته های عصبی شبکه بازوئی در مجرای خروجی قفسه سینه می شود.

وی پیش از اعلام نشانه‌های شایع در سندرم T.O.S اظهارکرد: به طور قطع نمی توان گفت، بروز این علائم در بیمار نشانه قطعی وجود سندرم قفسه سینه است.
بهرامیان افزود: فرد درمانگر با انجام تست‌های اختصاصی و بررسی های پاراکلینیکی و بررسی بیماریهای دیگر، می تواند وجود سندرم قفسه سینه را تشخیص دهد.
این فیزیوتراپیست تصریح کرد: التهاب یا پف کردن بازو یا دست، کبودی و آبی شدن دست، احساس سنگینی در بازو یا دست درد عمیق و آزار دهنده (شبیه درد دندان) در ناحیه گردن و شانه که در شبها شدیدتر می شود، خستگی سریع بازو ها و دست ها و برجسته شدن وریدهای سطحی دست از جمله علائم عروقی این بیماری است.

وی درباره علائم عصبی سندروم خروجی قفسه سینه، گفت: اختلالات حسی در ناحیه داخلی ساعد و ناحیه کف دست (خواب رفتن، سوزن سوزن شدن)، ضعف عضلانی و تحلیل عضلات خم کننده انگشتان و عضلات ریز کف دست، بروز مشکل درحرکات ظریف دست، گرفتگی عضلات ناحیه داخلی ساعد، درد بازو و دست، گزگز و بی حسی در ناحیه شانه، گردن، بازو و دست از جمله این نشانه ها است.

**چه فعالیت هائی سبب بروز این سندرم می شود؟
عضو هیات مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران گفت: وضعیت بدنی، نامناسب و عضلات ضعیف عامل اصلی این عارضه است.
وی ضربات ناگهانی و شرایط مادرزادی را از دیگر عوامل بروز سندرم خروجی قفسه سینه اعلام کرد.
بهرامیان اظهارکرد: حمل وزنه های سنگین مانند چمدان، کیف مدرسه می تواند از دیگرعوامل افتادگی شانه ها و ایجاد علائم بیماری است.
وی افزود: حرکات تکراری بازوها درسطحی بالاتر از سر(مثلا در کارگران ساختمانی گچ کار و رنگ کار، معلم ها، اساتید دانشگاه ) از دیگر عوامل ایجاد این بیماری است؛ برخی از ورزش ها مانند شنا، والیبال، تنیس و بیسبال به دلیل حرکات دور کردن شدید بازوها می توانند علائم سندرم را ایجاد کنند.
وی درباره درمان این عارضه گفت: اجتناب از فعالیت هایی که سبب تشدید علایم بیمار می شود و انجام فیزیوتراپی با هدف کاهش درد و اسپاسم عضلانی، اصلاح وضعیت بدنی و آموزش نحوه صحیح استفاده از عضلات، کشش های عضلانی و تقویت تدریجی عضلات ،مشاوره با متخصص می تواند از اقدامات مانند جراحی جلوگیری کند.

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما